ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଖାଉଛନ୍ତି କି ? ସାବଧାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ହୋଇପାରେ ବିପଜ୍ଜନକ

ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଜଳଖିଆ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଅଣ୍ଡାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଫାଇବର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ । ଅଣ୍ଡା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇ ଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଅଣ୍ଡା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅଣ୍ଡା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଜଳଖିଆ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଅଣ୍ଡାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଫାଇବର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ । ଅଣ୍ଡା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇ ଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଅଣ୍ଡା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଅନ୍ୟଥା, ଆପଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଅନେକ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢାଇପାରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଅଣ୍ଡା ସହିତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ : ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ସଝା ଅଣ୍ଡା ଉପରେ ଗରମ ମସାଲା ଏବଂ କଳା ଲୁଣ ମିଶାଇ ଖାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ଜିନିଷ ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଲେମ୍ବୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ହୁଏତ ଆପଣ ଏହାର ଟେଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ରକ୍ତ ନଳୀରେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ହାର୍ଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ପନିର : ଉଭୟ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ପନିରରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ ପନିର ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଉଭୟରେ ବହୁତ ପରିମାଣରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ । ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ ପନିର ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଅଣ୍ଡା ଏବଂ କଦଳୀ : ଯଦି ଆପଣ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆଜିଠାରୁ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ଯେପରିକି କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଏସିଡିଟି ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀ ସମସ୍ୟା ।

ଅଣ୍ଡା ଏବଂ କ୍ଷୀର : ଅଣ୍ଡା ଏବଂ କ୍ଷୀରକୁ ଏକାଠି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ କ୍ଷୀର ତୁରନ୍ତ ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ସାଟିଭ୍ ଏବଂ ବାନ୍ତି ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ବହୁତ ଜରୁରୀ । ଯାହା ଫଳରେ ଆଗକୁ ଯାଇ ଯେପରି ଆପଣ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ବଞ୍ଚିପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.