ଆପଣଙ୍କ ମେଣ୍ଟାଲ ହେଲ୍‌ଥ୍‌ ଖରାପ ରହୁଛି କି ? ସେଲ୍ଫ ଟକ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଦୂର କରନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା

ଅନେକ ଥର ସକାଳେ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଅନେକ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା କ୍ଷମତା ଧୀରେ ଧୀରେ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ତେବେ ଏଗୁଡ଼ିକ ମେଣ୍ଟାଲ ହେଲ୍‌ଥ୍‌ ଖରାପ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇଥାଏ ।

ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସକାଳେ ଉଠିଥାଉ, ସେତେବେଳେ ଆମ ମନକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଚିନ୍ତାଧାରା ଆସିଥାଏ । ଅନେକ ଥର ସକାଳେ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଅନେକ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା କ୍ଷମତା ଧୀରେ ଧୀରେ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ତେବେ ଏଗୁଡ଼ିକ ମେଣ୍ଟାଲ ହେଲ୍‌ଥ୍‌ ଖରାପ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇଥାଏ । ଅନେକ ଥର ଆମେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଡକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ କରିଥାଉ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଟିପ୍ସ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରିବେ ।

ଜାଣନ୍ତୁ ମେଣ୍ଟାଲ ହେଲ୍‌ଥ୍‌ ଖରାପ ହେଲେ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍ :
ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମେଣ୍ଟାଲ ହେଲ୍‌ଥ୍‌ ଅଧିକ ଖରାପ ହେଉଛି, ତେବେ ଆପଣ ସେଲ୍ଫ ଟକ୍‌ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଆପଣ ଏଥିରୁ ଅନେକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମନ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଆଚରଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ।

ତେବେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଜ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ସକରାତ୍ମକତା ଭାବନା ବଢାଇଥାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରେସ୍‌କୁ କମ୍‌ କରିଥାଏ । ଏହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା କ୍ଷମତାକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଏପରି ଭାବେ ଜୀବନରେ ଭଲ ସମୟ ଆସିଥାଏ । ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ବୃତ୍ତିଗତ ବିକାଶରେ ଆତ୍ମ ଆଲୋଚନା ଯୋଗଦାନ କରିଥାଏ ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସାମ୍ନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ସକରାତ୍ମକତା ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଏହି ପଦ୍ଧତି ଜଣକୁ ସମସ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇବାକୁ ସକ୍ଷମ କରେ । ସେଥିପାଇଁ ଯଦି ଆପଣ ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ନିଜ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ମେଣ୍ଟାଲ ହେଲଥ୍‌ ଭଲ ରହିବ । ଏହା ସହ ଆପଣ ବହୁତ ଖୁସି ମଧ୍ୟ ରହିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.