ମାଛ ଖାଇ ମହିଳା ହରାଇଲେ ଗୋଡ଼ ଓ ହାତ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ପାଇଁ ହେଲା ଏମିତି

ଜଣେ ମହିଳା ମାଛ ଖାଇ ନିଜର ୪ଟି ଅଙ୍ଗ ହରାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଦୁଇ ହାତ ଓ ଦୁଇ ଗୋଡ଼ କାଟିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ । ଏଭଳି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା କାର୍ଲିଫୋର୍ଣ୍ଣିଆରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଯଦି ଆପଣ ମାଛ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଉଛନ୍ତି ତେବେ ସାବଧାନ । ମାଛ ଖାଇଲେ ହରାଇବେ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗ । ଜଣେ ମହିଳା ମାଛ ଖାଇ ନିଜ ଗୋଡ଼ ଓ ହାତ ହରାଇଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ କଥା ଟା ହୁଏତ ବିଶ୍ୱାସ ହେଉନଥିବ । କିନ୍ତୁ ଏଭଳି କିଛି ସତରେ ଘଟିଛି । ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ହାତ ଓ ଗୋଡ଼ କଟାଯାଇଛି ।

ମାଛରୁ ଓମେଗା-୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ ଏବଂ ଡିଏଚଏ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭିଟାମିନ ଡି ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଏଭଳି ଏକ ଭୟଙ୍କର ମାମଲା ଜାଣିଲେ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ଥରି ଉଠିବ । ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମହିଳା ମାଛ ଖାଇ ନିଜର ୪ଟି ଅଙ୍ଗ ହରାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଦୁଇ ହାତ ଓ ଦୁଇ ଗୋଡ଼ କାଟିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ ।

ଏଭଳି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା କାର୍ଲିଫୋର୍ଣ୍ଣିଆରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ୪୦ ବର୍ଷିୟ ଲୌରା ବାରାଜସ ନାମକ ଜଣେ ମହିଳା ଦୂଷିତ ତିଲାପିଆ ମାଛ ଖାଇବା ପରେ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ହାତ ଓ ଗୋଡ଼ କାଟିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଭିବ୍ରିଓ ବୁଲ୍ନିଫିକସ୍‌ ନାମକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଉକ୍ତ ମାଛକୁ ଦୂଷିତ କରିଥିଲା । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଛ’ ମାସ ଶିଶୁର ମା’ ଏହିି ମାଛକୁ ଖାଇବା ପରେ ତାଙ୍କର ଏପରି ଅବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲା । ମହିଳାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ହେବାରେ କାରଣ ହେଉଛି ମାଛରେ ହୋଇଥିବା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ । ମହିଳା ଖାଇଥିବା ମାଛଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରନ୍ଧା ଯାଇନଥିଲା ଏବଂ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ କାରଣରୁ ଏହା ଦୂଷିତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ପରେ ମହିଳା ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୪୦ ବର୍ଷିୟ ଲୌରା ବାରାଜସଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ଏକ ମାସ ରଖିବା ପରେ ତାଙ୍କର ସର୍ଜରୀ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଯାଇ ପାରିଥିଲା । ଏକ ଅନଲାଇନ ଫଣ୍ଡେରଜିଙ୍ଗ କ୍ୟାମ୍ପେନ ଠାରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛିି ଯେ ମହିଳା ମାଛ ଖାଇବା ପରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରେ ପିଡ଼ିତ ହୋଇଥିଲେ । କୁହାଯାଉଛି ବୁଲ୍ନିଫିକସ୍‌ ଏକ ଘାତକ ଜୀବାଣୁ ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ଅଧା ରନ୍ଧା ଯାଇଥିବା ସମୁଦ୍ର ଖାଦ୍ୟରେ ମିଳିଥାଏ । ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଏପରି ହେବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ଏଭଳି ଭାବେ ମାଛ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହୁଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.