ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଅବସରରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିବେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତକାଲି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା। ଅର୍ଥାତ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଅବସରରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାଙ୍ଗୋତ୍ରି ଏବଂ ଯମୁନାତ୍ରି ଧାମର ଦ୍ୱାର ଖୋଲାଯାଇଛି। କେଦାରନାଥଙ୍କ ଦ୍ୱାର ୬ ମଇରେ ଏବଂ ବଦ୍ରିନାଥ ଧାମ ୮ ମଇରେ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି। ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରାରେ ରେକର୍ଡ ଭକ୍ତଙ୍କ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ୬୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆସିବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରାରେ ଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଯାତ୍ରା ସହିତ ଜଡିତ FAQ ବିଷୟରେ ଏଠାରେ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ…

ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆପଣ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାରୀ ୱେବସାଇଟ୍- registrationandtouristcare.uk.gov.in କୁ ଯାଇ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ। ଅନ୍ଲାଇନ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନରେ ଯଦି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଥାଏ, ତେବେ ଅଫଲାଇନ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନର ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା ଅଛି। ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାର ହରିଦ୍ୱାର, ଡେରାଡୁନ୍, ଚାମୋଲି, ରୁଦ୍ରପ୍ରୟାଗ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୪ଟି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ।

ଯେଉଁମାନେ ଅଫଲାଇନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୁଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ହାଇ-ଟେକ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ। ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସମୟରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ରାକିଂ କରାଯାଇପାରିବ । ଅନ୍ଲାଇନ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ପରେ, ଆପଣ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ଏକ QR କୋଡ୍ ପାଇବେ।

ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଭକ୍ତଙ୍କ ସୀମା ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସର୍ବାଧିକ ୧୫ ହଜାର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବଦ୍ରିନାଥ, କେଦାରନାଥରେ ୧୨ ହଜାର, ଗାଙ୍ଗୋତ୍ରିରେ ୭ ହଜାର ଏବଂ ଯମୁନାତ୍ରିରେ ୪ ହଜାର ଲୋକ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ। ଦୟାକରି ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ସୀମା ପ୍ରଥମ ୪୫ ଦିନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି।

ଯଦି ଆପଣ କାର ଦ୍ୱାରା ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରାରେ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଫିଟନେସ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ହରିଦ୍ୱାରର ଆରଟିଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ହୃଷିକେଶଙ୍କ ଆରଟିଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କରାଯାଇପାରିବ। ଏଠାରୁ ଗ୍ରୀନ କାର୍ଡ ପାଇବା ପରେ, ଆପଣ ନିଜ କାରରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ।

ଚାରିଧାମ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଟୁର୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଉପଲବ୍ଧ। IRCTC ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ୍ ମଧ୍ୟ ଆଣିଛି। ୧୧ ରାତି / ୧୨ ଦିନର ଏହି ପ୍ୟାକେଜରେ, ଆପଣ ମାଗଣାରେ ରହିବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟର ସୁବିଧା ପାଇବେ। ସିଂଗିଲ ଆଇକ୍ୟୁୟୁପେସିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ୭୮୫୨୦ ଚାର୍ଜ କରାଯିବ। ଏଥି ସହିତ ଡବଲ ଆଇକ୍ୟୁୟୁପେସିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ୬୨୫୦୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟ୍ରିପଲ ଆଇକ୍ୟୁୟୁପେସିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ୬୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ହୃଷିକେଶଙ୍କ ଠାରୁ ଟୁର୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ, ଯାହା ୧୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ। ଏଥିରେ ଆପଣ ଯମୁନାତ୍ରି -ଗାଙ୍ଗୋତ୍ରି-କେଦାରନାଥ-ବଦ୍ରିନାଥ ଦେଇ ପୁଣି ହୃଷିକେଶକୁ ଫେରିବ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଆପଣ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ରେ ଚାରିଧାମ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୬ ଦିନିଆ ଭ୍ରମଣର ଏକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଯେଉଁଥିରେ ହୃଷିକେଶରୁ କେଦାରନାଥ ଏବଂ ବଦ୍ରିନାଥ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ।

ଏଥର ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରାରେ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଖାଇବା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। ତଥାପି, ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନା ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ମାସ୍କ, ସାନିଟାଇଜର ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅଧୀନରେ ଆପଣ ସହଜରେ ଚାରିଧାମ କୁ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.