ଏହି ୫ଟି ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନାହିଁ, ବିନା ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ଲୋକମାନେ କରିଥାଆନ୍ତି ଯାତାୟତ

ଯେତେବେଳେ ବିଜ୍ଞାନ ଏତେ ଅଗ୍ରଗତି କଲା ଯେ ଆମେ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମାଇଲ୍ ଅତିକ୍ରମ କରିଥାଉ, ତଥାପି ଦୁନିଆରେ କିଛି ଦେଶ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ବିମାନବନ୍ଦର ମଧ୍ୟ ନାହିଁ । ଆଜି ଆମେ ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ପୃଥିବୀର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିମାନବନ୍ଦର କିମ୍ବା ବିମାନ ସେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ।

ଆଜିର ଯୁଗରେ, ଯେତେବେଳେ ବିଜ୍ଞାନ ଏତେ ଅଗ୍ରଗତି କଲା ଯେ ଆମେ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମାଇଲ୍ ଅତିକ୍ରମ କରିଥାଉ, ତଥାପି ଦୁନିଆରେ କିଛି ଦେଶ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ବିମାନବନ୍ଦର ମଧ୍ୟ ନାହିଁ । ଆଜି ଆମେ ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ପୃଥିବୀର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିମାନବନ୍ଦର କିମ୍ବା ବିମାନ ସେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ।

ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଯେକୌଣସି ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ ବିମାନବନ୍ଦର ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ, ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ୍ ଭାବୁଛନ୍ତି । ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ଦେଶ ଅଛି ଯାହାର ଗୋଟିଏ ବିମାନବନ୍ଦର କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ବିମାନ ନାହିଁ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି । ସେମାନେ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହିତ ଚୁକ୍ତି କରିଥାଆନ୍ତି ।

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ରାଷ୍ଟ୍ର ହେଉଛି ଭାଟିକାନ୍ ସିଟି । କେବଳ ୮୨୫ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଦେଶରେ ବିମାନ ଅବତରଣ ପାଇଁ  କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ସମୁଦ୍ର କିମ୍ବା ନଦୀ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ବିମାନବନ୍ଦର ଅଛି, ଯେତେବେଳେ କି ଟ୍ରେନ୍ ଯୋଗେ ଏହା ୩୦ ମିନିଟ୍ ଦୂରରେ ରହି ଛି । ଇଏ ସେହି ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ଲୋକମାନେ ଯିବା ଆସିବା କରିଥାଆନ୍ତି ।

ଏହି ତାଲିକାରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନାମ ହେଉଛି ମୋନାକୋ । ୟୁରୋପର ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଦେଶ, ଯାହା ତିନି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଛି । ଏହାର ନିଜସ୍ୱ ବିମାନବନ୍ଦର ନାହିଁ, ତେଣୁ ଲୋକମାନେ କେବଳ ଫ୍ରାନ୍ସର ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି । ତା’ପରେ ସେଠାରୁ ମୋନାକୋରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଡଙ୍ଗା କିମ୍ବା କ୍ୟାବ ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଥାଆନ୍ତି ।

ସାନ ମାରିନୋ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ପୁରାତନ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଇଟାଲୀ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଥିବା ଏହି ଦେଶର କୌଣସି ବିମାନବନ୍ଦର ନାହିଁ କିମ୍ବା ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ ନାହିଁ । ଏଥିରେ ଇଟାଲୀର ରିମିନି ବିମାନବନ୍ଦର ଅଛି, ଯେଉଁ ସଡକ ନେଟୱାର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ପହଞ୍ଚି ହେବ ।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦେଶ ହେଉଛି ଲିକଟେଷ୍ଟାଇନ୍, ଯାହା ୭୫ କିଲୋମିଟର ଉପରେ ବ୍ୟାପିଛି । ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ନିଜସ୍ୱ ବିମାନବନ୍ଦର ନାହିଁ, ତଥାପି, ଏଠାରୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ, ଲୋକମାନେ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଥିବା ଜୁରିଖ ବିମାନବନ୍ଦରର ସାହାଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ଛୋଟ ଆକାର ହେତୁ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ବିମାନବନ୍ଦର ପାଇପାରିନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଣ୍ଡୋରା ଏକ ଦେଶ ଯାହା ବଡ, ତଥାପି ଏହାର ବିମାନବନ୍ଦର ନାହିଁ । ଏଠାରେ ଥିବା ଜାଗା ଭଲ କିନ୍ତୁ ଭୌଗୋଳିକ ଅବସ୍ଥା ଏପରି ଯେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଦେଶରେ କେବଳ ପାହାଡ ଅଛି । ହଜାରେ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ପାହାଡ ମଧ୍ୟରେ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବା ବିପଦଜ୍ଜନକ, ତେଣୁ ଏଠାରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନାହିଁ । ବାର୍ସିଲୋନା, ଲେରିଡା କିମ୍ବା ଭେରୋନା ପରି ସହରରୁ ବିମାନ ଯାତ୍ରା କରାଯାଇପାରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.