ସଂସଦର ନିମ୍ନ ଗୃହକୁ ଭଙ୍ଗ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଏନସିପି ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର ହେଲେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି

କେନ୍ୟୁଜ୍(ବ୍ୟୁରୋ):   ନିଜ ଦଳରୁ  ବହିଷ୍କାର ହେଲେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି। ଶାସକ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ଏନସିପି) ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କୁ ଦଳରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି।  ସଂସଦର ନିମ୍ନ ଗୃହକୁ ଭଙ୍ଗ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ନେପାଳରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା  ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲିଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଓଲି  ନିଜେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଦଳ କରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ସଜବାଜ ହେଉଥିବା ସୂଚାନ ମିଳୁଛି।

oli the print
picture courtesy: The Print

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏନସିପିର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଦଳର ନେତାମାନେ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୨୦ ରେ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ଏକ ମାସ ତଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଓଲିଙ୍କ ସଦସ୍ୟତାକୁ ଦଳରୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦଳ ତରଫରୁ  ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ମଧ୍ୟରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ଏବଂ ମେ ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

oli the kathamandu post
picture courtesy: kathamandu post

ସେବେଠାରୁ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଦୁଇଟି ଦଳ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି – ଗୋଟିଏ ଅଲି ନିଜେ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍ପା କମଲ ଦହଲ ଆକା ପ୍ରଚାନ୍ଦ ଏବଂ ମାଧବ କୁମାର ନେପାଳଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଠାରୁ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ପାଇବାକୁ ଅପେକ୍ଷା ଉଭୟ ପକ୍ଷ ସମାନ ବ୍ୟାନର କରି  ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପୃଥକ ପୃଥକ ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଳାଉଛନ୍ତି।

oli money controll
picture courtesy: money controll

ଓଲିଙ୍କ ବିରୋଧୀ ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ନାରାୟଣକାଜୀ ଶ୍ରେଷ୍ଟାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ପିଏମ ଓଲି ଆଉ ଦଳର ସଦସ୍ୟ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଆଜିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟି ବୈଠକରେ  କେପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କୁ ଦଳରୁ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ସେ ଆଉ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ମେମ୍ବର ହୋଇ ରହିବେ ନାହିଁ। ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍ପା କମଲ ଦହଲ ଏବଂ ମାଧବ କୁମାର ନେପାଳଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସ୍ପ୍ଲେଣ୍ଟର ଗ୍ରୁପ୍ ଅଲିଙ୍କୁ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଦଳରୁ କାହିଁକି ହଟାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଉତ୍ତର ମାଗିବା ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମାଗିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଏହି ଦଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନକୁ ଏକ ଚିଠି ଦେଇଛି। ତେବେ ଓଲି ଏହି ଚିଠିର ଉତ୍ତର ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।

oli 3 zee news
picture courtesy: zee news

ଆମେ ବହୁତ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲୁ। ସେ ଆମକୁ ଉତ୍ତର ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଦଳର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟି  ଦ୍ବାରା  ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆମର ସର୍ବଶେଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଧାଡିରେ ଆସିଛି ବୋଲି ଶ୍ରେଷ୍ଟା କହିଛନ୍ତି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଦଳର ଦୁଇ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରାଜଧାନୀ କାଠମାଣ୍ଡୁରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଜନ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ଓଲିଙ୍କ ଦଳର ସଦସ୍ୟତା  ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ  ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ।

ପାର୍ଟିରେ  ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମତଭେଦ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୨୦ରେ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ଏବଂ ମେ ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଆହ୍ନାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଦ୍ୟା ଭଣ୍ଡାରୀ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଘୋଷଣାର କିଛି ସମୟ ପରେ, ଏନସିପି ଦୁଇଟି ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିଜ ନିଜର ପ୍ରାମାଣିକ ବୋଲି ଦାବି କଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଯେ କେଉଁ ଦଳ  ନିର୍ବାଚନ. ସୂର୍ଯ୍ୟ ଚିହ୍ନକୁ ବଜାୟୀ ରଖୁଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.