ମହିଳାଙ୍କ ଗଳାରେ ହେଉଥିଲା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଟନ୍ସିଲରୁ ଯାହା ବାହାରିଲା ତାକୁ ଦେଖି ଚମକି ପଡ଼ିଲେ ଡାକ୍ତର

ମାଛ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇବାପରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟିହୁଏ ତାହେଲେ ଆପଣ କଣ କରିବେ ? ଜାପାନର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଘଟିଛି ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା । ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ଯେତେବେଳେ ନିଜର ପ୍ରିୟ ମାଛ ଖାଇଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ଘଟିବ ସେ ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଭାବି ନଥିଲେ । ପ୍ରକୃତରେ ମହିଳା ଜଣକ ଗଳାରେ ମାଛ ଖାଇବା ପରେ ପରଦିନ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମେ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ଟନସିଲ ଯୋଗୁଁ ସେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଗଳା ଭିତରେ ୩୮ ମିଲିମିଟର ଲମ୍ବ ଏବଂ ଏକ ମିଲିମିଟର ଚଉଡାର ଏକ ରାଉଣ୍ଡୱାର୍ମ ଥିଲା । ଏହି କୀଟ ଦେଖି ଡାକ୍ତର ଏବଂ ମହିଳା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ତେବେ ଏତେ ବଡ଼ କୀଟ କିପରି ଗଳାରେ ପ୍ରବେଶ କଲା କିମ୍ବା ଜନ୍ମ ହେଲା ତାହା କେହି ବୁଝି ପାରୁନଥିଲେ।

ପରେ ଜଣା ପଡିଲା ଯେ ମହିଳା ଜଣକ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସାଶିମି ନାମକ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥିଲେ । ଏହି ଖାଦ୍ୟ କଞ୍ଚା ମାଂସ କିମ୍ବା ମାଛରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ । ସାଶିମି ଜାପାନରେ ଏକ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା କଞ୍ଚା ହୋଇଥିବା ହେତୁ ଏଥିରେ ଥିବା କୀଟପତଙ୍ଗ ବୋଧହୁଏ ମାନବ ଶରୀରକୁ ଯାଇଥା’ନ୍ତି ।

ମହିଳାଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଏହାକୁ ଖାଇବାର ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା। ଶାରୀରିକ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ବାମ ଟନସିଲରେ ଡାକ୍ତର ଏକ ଅଜବ ଜିନିଷ ଦେଖିଥିଲେ । ମହିଳାଙ୍କ ବେକରେ ୩୮ ମିଲିମିଟର ଲମ୍ବ ଏବଂ ଏକ ମିଲିମିଟର ଚଉଡା ଏକ କୀଟ ଥିଲା ଯାହାର ଶରୀର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କଳା ଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତର ଏହି କୀଟର DNA PCR ପରୀକ୍ଷା କଲେ ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡିଲା ଯେ ଏହା ‘ସିଉଡୋଟେରାନୋଭା ଆଜାରସି’ ନାମକ ପ୍ରଜାତିର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଲାର୍ଭା ।

ଡାକ୍ତର କ’ଣ କହିଥିଲେ?

ମହିଳାଙ୍କ ଗଳାରୁ ଏହି କୀଟକୁ ବାହାର କରିବା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଅନ୍ୟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଅପେକ୍ଷା ଗଳା ସଂକ୍ରମଣ ଭଲ । କାରଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଫାର୍ମାକୋଲୋଜିକାଲ୍ ଇଣ୍ଟରଭେନ୍ସନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଏହି କୀଟକୁ ପାଟି ପଟୁ ହିଁ ବାହାର କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.