Odisha News

ଏବେ ଏହି ଆପ କହିବ କାହିଁକି କାନ୍ଦୁଛି ଆପଣଙ୍କ ପିଲା, ଦେବ ସଠିକ କାରଣ

ରିସର୍ଚ୍ଚର୍ସ ଟିମ ନିକଟରେ ଏକ ନୂଆ ଆପ ଡେଭଲପ କରିଛନ୍ତି ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ପିଲାର କାନ୍ଦିବା ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ତାର ସମାଧାନ କରିପାରିବ । ଆପଣଙ୍କ ପିଲା କାହିଁକି କାନ୍ଦୁଛି ତାର ଅର୍ଥକୁ ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଆପ ଡିକୋଡ଼ କରିପାରେ । ନ୍ୟାସନାଲ ତାଇୱାନ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ହସ୍ପିଟାଲ ୟୁନଲିନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରଯାଇଥିବା ଏହି ଆପର ନାମ ହେଉଛି ‘The Infant Cries TranslatorÂ’ (ପିଲାର କାନ୍ଦକୁ ଅନୁବାଦ କରିବା) । ଏହି ଆପ ପିଲାର କାନ୍ଦକୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭାବେ ଅନୁବାଦ କରିପାରେ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

Image result for baby cry

ଏଠାରେ ପିଲାର କାନ୍ଦ ଶବ୍ଦକୁ ଏକ ବଡ଼ ଡାଟାବେସ ସହିତ ମ୍ୟାଚ କରାଯାଇଥାଏ ଆଉ ତାପରେ ଏହାର ଫଳାଫଳ ଆଧାରରେ କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ ସେ କାହିଁକି କାନ୍ଦୁଛି । ତେବେ ପିଲାଟି କାନ୍ଦିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ଆପର ରେକର୍ଡିଙ୍ଗ ବଟନକୁ ୧୦ ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦବାଇ ରଖନ୍ତୁ । ତାପରେ ଏହି ସାଉଣ୍ଡ କ୍ଲାଉଡ଼ ଡ୍ରାଇଭରେ ଅପଲୋଡ଼ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରକାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଆସିବା ପରେ ଏହି ଆପ ୧୫ ସେକେଣ୍ଡରେ ଚେକ କରିଥାଏ ଯେ ଏହାର ଉତ୍ତର କଣ ଆସିଛି । ଆଉ ତାପରେ ସେ ଏହାକୁ ୟୁଜରର ମୋବାଇଲ ଫୋନକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥାଏ ।

Image result for baby cry

ଏହି ଆପକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ରିସର୍ଚ୍ଚର୍ସମାନେ ୧୦୦ଟି ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ କାନ୍ଦିବାର ୨ ଲକ୍ଷ ରେକର୍ଡିଙ୍ଗ ଏକତ୍ରିତ କରିଥିଲେ । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଏହି ଟ୍ରାନ୍ସଲେଟର ପିଲାଙ୍କ କାନ୍ଦର ୪ ପ୍ରକାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସାଉଣ୍ଡକୁ ଜାଣିପାରିଥାଏ । ଏହି ଆପ କହିପାରେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଭୋକ, ନିଦ, ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ଡାଇପର ଓଦା ହେବାରୁ କାନ୍ଦୁଛି । ତେବେ ଡେଭଲପର୍ସ ମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିଥିବା ଫିଡବ୍ୟାକ ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ସପ୍ତାହରୁ କମ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଆପ ୯୨ ପ୍ରତିଶତ କାମ କରିଥାଏ । ପିଲା ଯେତେ ଯେତେ ବଡ଼ ହୋଇଥାଏ ଏହି ଆପ ସେତେ ନିଜର ସଠିକତା କମ କରିଥାଏ । ରିସର୍ଚ୍ଚର୍ସଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆପ ୬ ମାସରୁ କମ ବୟସର ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଠିକ କାମ କରିଥାଏ ।

Loading...

Leave A Reply

Your email address will not be published.