ଦିନେ ନାଲିବତୀରେ ବସି ବୁଲୁଥିବା ମାଡାମ ଆଜି ଚରାଉଛନ୍ତି ଛେଳି, ଜାଣନ୍ତୁ ଜୁଲିଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ

କୁହାଯାଏ ଯେ ସମୟ ଜଣେ ରାଜାଙ୍କୁ ଭିକାରୀ ଏବଂ ଭିକାରୀକୁ ରାଜା କରିପାରେ । ସମୟ କେତେବେଳେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯିବ କେହି କହିପାରିବେ ନାହିଁ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶିବପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ରହୁଥିବା ଜୁଲିଙ୍କ ସହ ଘଟିଛି ଏହିଭଳି ଏକ ଘଟଣା । ଏକଦା ନାଲିବତୀ ଗାଡିରେ ବସି ବୁଲୁଥିବା ଜୁଲି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶିବପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ସେ ବିସ୍ମୟର ଅନ୍ଧକାରରେ ଛେଳି ଚରାଇ ନିଜ ପରିବାରକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଉଛନ୍ତି। ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଜୁଲିଙ୍କ ବିଷୟରେ ।

PunjabKesari

ଜୁଲି ପ୍ରଥମେ ମଜୁରୀ କାମ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରେ 2005 ରେ ପୂର୍ବତନ କୋଲାରସ ବିଧାୟକ ରାମ ସିଂ ଯାଦବ ଜୁଲିଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ପଞ୍ଚାୟତର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ । ପଞ୍ଚାୟତର ସଦସ୍ୟ ହେବା ପରେ ପୂର୍ବତନ ଶିବପୁରୀ ବିଧାୟକ ବିରେନ୍ଦ୍ର ରଘୁଭାନ୍ସି ତାଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଜେଲର ପଞ୍ଚାୟତ ସଭାପତି କରିଥିଲେ। ସେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱକୁ 5 ବର୍ଷ ଧରି ତୁଲାଇ ଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ବଢି ଯାଇଥିଲା ।

PunjabKesari

ଗୋଟିଏ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଜୁଲି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରି ଏକ ନାଲିବତୀ ଗାଡ଼ିରେ ବୁଲୁଥିଲେ । ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନର ସହିତ ମ୍ୟାଡାମ୍ ବୋଲି ଡାକୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଖରାପ ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କଠାରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଜି ସେ ରାସ୍ତାରେ ଛେଳି ଚରାଉଛନ୍ତି । ଦେଖୁ ଦେଖୁ ସମୟ ଏତେ ବଦଳିଗଲା ଯେ ଜୁଲି ନିଜ ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଶେଷରେ ଛେଳି ଚରାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । 5 ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳିବା ଜୁଲିଙ୍କୁ ଥରେ ହରିବାକୁ ପଡିଲା ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା । ପଦବୀ ଏବଂ ନାମରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ପରେ ଜୁଲି ପରିବାରକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବାପାଇଁ ପୁଣିଥରେ ମଜୁରୀକୁ ଆପଣାଇ ନେଇଥିଲେ । ଆଜି ତାଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଖରାପ ଯେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନି ବି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବର୍ତ୍ତମନ ଜୁଲିଙ୍କୁ ଏକ କୁଡ଼ିଆରେ ଦିନ କାଟିବାକୁ ପଡୁଛି ।

PunjabKesari

ଇନ୍ଦିରା ଆୱାସ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଜୁଲିଙ୍କୁ ଏକ କୁଟୀର ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ନୀତି ହେତୁ ତାହାବି ତାଙ୍କଠାରୁ ଛଡ଼ାଇ ନିଆଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସରକାରୀ ଜମିରେ ନିର୍ମିତ ଏକ କୁଟୀରରେ ରହୁଛନ୍ତି, ଯାହାର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଖରାପ । ଛେଳି ଚରାଇବା ପାଇଁ ସେ ପ୍ରତି ମାସରେ 50 ଟଙ୍କା ପାଆନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ପରିବାରର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଛେଳି ଚରାଇବା ନଥାଏ, ସେମାନେ କ୍ଷେତରେ କାମ କରନ୍ତି । ଅନେକ ଥର ସେ ଗୁଜୁରାଟକୁ ଯାଇ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରନ୍ତି ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.