କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବଢିଚାଲିଛି ସୁନା ଦର, ଦୀପାବଳି ବେଳକୁ ଛୁଇଁପାରେ ୭୦ ହଜାର

ସୁନା ଦର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ଠାରୁ ସୁନା ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦେଇଛି | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଦୀପାବଳି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସୁନା ମୂଲ୍ଯ ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କ’ଣ ଆପଣଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ଆପଣମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ରହୁଥିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏନେଇ କ’ଣ ରହିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତାମତ | ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। HDFC ସିକ୍ୟୁରିଟି ଅନୁଯାୟୀ, ୧୬ ତମ ଦିନରେ ସୁନାରେ ଲଗାତାର ଲାଭ ଆସିଛି | ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଦୀପାବଳି ମଧ୍ଯରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସୁନା ଦର ୭୦ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ।

gold (1)ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସୁନା ଦର ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି, କୋଭିଡ -19 ସଙ୍କଟ ସମାପ୍ତ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୀତି ଏତେ ଶୀଘ୍ର ସ୍ଥିର ହେବ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ରହିବ, ସୁନାର ଚାହିଦା ସ୍ଥିର ରହିବ ଏବଂ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | ଅନ୍ଯପଟେ ସୁନା ସହିତ ରୂପା ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏକ ଉଚ୍ଚତା ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି | ରୂପା ହାର ଶୁକ୍ରବାର କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୫୭୬ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ୭୭,୮୪୦ ଟଙ୍କା ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିଭଳି ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ହାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୭,୦୦୮ ଟଙ୍କା ଥିଲା।

gold new imageHDFC ସିକ୍ୟୁରିଟି ସିନିୟର ଆନାଲିଷ୍ଟ କମୋଡିଟିସ୍ ତପନ ପଟେଲ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି, ଦିଲ୍ଲୀର ସ୍ପଟ୍ ବଜାରରେ ୨୪ କ୍ଯାରେଟ୍ ସୁନା ଏକ ନୂତନ ଉଚ୍ଚରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ଯଥାକ୍ରମେ ୨,୦୬୨ ଡଲାର ଏବଂ ୨୮.୩୬ ଡଲାର ପ୍ରତି ଆଉନସ୍ ରେଟରେ କାରବାର ହେଉଛି | ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି (କମୋଡିଟି ରିସର୍ଚ୍ଚ), ମୋତିଲାଲ ଓସୱାଲ ଆର୍ଥିକ ସେବାର ନବନୀତ ଦାମନୀ କହିଛନ୍ତି, “ଉଭୟ ସୁନା ଓ ରୂପା ସର୍ବଦା ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି।

goldଅର୍ଥାତ୍ ଯେଉଁମାନେ ସୁନା ଏବଂ ସିଲଭରରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି ସେମାନେ ନିରାଶ ହେବେ ନାହିଁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି କେହି ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବାସ୍ତବରେ ଯଦି ଦୀପାବଳୀ ମଧ୍ଯରେ ସୁନା ୭୦ହଜାର ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରାୟ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇପାରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.