ଶରୀରରେ ଯେ କୌଣସି ପୋଡା ଚିହ୍ନ ଦୂରେଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏହି ସବୁ ଘରୋଇ ଉପଚାର

ଶରୀରରୁ କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଲୋକେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ କରାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିହେବ। କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଅଲଗା ଅଲଗା କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ପାଇଁ ଅଲଗା ଅଲଗା ଉପଚାର କରିବାକୁ ପଡେ । ଯେପରି କଟା ଦାଗ ଅପେକ୍ଷା ପୋଡ଼ା ଦାଗ ପାଇଁ ଅଧିକ ଉନ୍ନତମାନର ଚିକିତ୍ସା ଦରକାର । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ଶରୀରରୁ କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ଦୂର କରିହେବ।

ଆଳୁ 

ଆଳୁ ସାହାଯ୍ୟରେ ପୋଡା ଚିହ୍ନକୁ ସହଜରେ ବାହାର କରିପାରିବେ | କ୍ଷତ ଚର୍ମକୁ ବାହାର କରିବାରେ ଆଳୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଆଳୁରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆର ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିଥାଏ, ତେଣୁ ଆପଣ ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ସେହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ କରି ପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଆଳୁ ଚୋପାକୁ ଦାଗ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଘଷନ୍ତୁ |

ମେଥି ମଞ୍ଜି

ମେଥି ମଞ୍ଜି ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ପୋଡିଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ, ଦାଗ ଅଦୃଶ୍ୟ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ | ମେଥି ରେ ଅନେକ କାରୋଟିନଏଡ୍ ମଧ୍ୟ ଥାଏ, ଯାହା ଏକ ପ୍ରକାର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ | ଚର୍ମର କ୍ଷତ ଭଲ ହେବା ସହିତ ଏହା ପୋଡାଜଳା କିମ୍ବା ଘା’ର ଦାଗ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ତେଣୁ ମେଥି ପାଉଡରର ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ପ୍ରତିଦିନ ହାଲୁକା ହାତରେ ଲଗାନ୍ତୁ |

ଲେମ୍ବୁ ଓ ଟମାଟର 

ଜଳୁଥିବା ଚିହ୍ନକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଲେମ୍ବୁରେ ଆଲଫା ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସି ଏସିଡ୍ ଥାଏ ଯାହାକି ପୋଡାଜଳା ର ପୁରୁଣା ଦାଗ ଦୂର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥାନକୁ ପାଣିରେ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ଏହି ରସ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ କପଡାକୁ ରସରେ ଭିଜାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ କପଡାକୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୦-୧୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ | ଧୀରେ ଧୀରେ ଦାଗ ଭଲ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ |

ବାଦାମ ତେଲ 

ବାଦାମ ତେଲ ଆମ ଚର୍ମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରେ | ବାଦାମ ତେଲରେ ଭିଟାମିନ୍-ଇ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆମ ଚର୍ମକୁ ବହୁତ ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ନରମ ରଖିବା ପାଇଁ କାମ କରେ, ତେଣୁ ପୋଡା ଚିହ୍ନରେ ବାଦାମ ତେଲ ଲଗାଇଲେ ଚର୍ମରେ ଥିବା ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ଦୂର ହେବା ସହିତ ଚର୍ମର ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ | ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ନାହିଁ | ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.