ଦିନ ସାରା ଫ୍ରେସ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ

ଯଦି ଆପଣ ଦିନସାରା ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ସକ୍ରିୟ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଜଳଖିଆ ଭଲ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ ଯେ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ସକାଳେ ଜଳଖିଆ ପାଇଁ କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ? ଭଲ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଭାରୀ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏଥିପାଇଁ ଖାଲି ପେଟରେ ଉଷୁମ ପାଣି ସହିତ ମହୁ ପିଇ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ | ଜଳଖିଆରେ ଭିଟାମିନ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫାଇବର ଏବଂ ଓମେଗା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏବଂ ଜଳଖିଆରେ ଫଳ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ | ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରାଯାଇଥିବା ପୁଷ୍ଟିକର ଜଳଖିଆ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ | ସବୁଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯଥାସମ୍ଭବ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ | ଯେପରି କି ସିଝା ଅଣ୍ଡା ,କ୍ଷୀର ,ଚଣା , ସୋୟାବିନ ଆଦି ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଭୋକକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଏବଂ ଶରୀର ଦିନସାରା ଶକ୍ତିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ରହିଥାଏ |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦରକାର

ଭିଜାଯାଇଥିବା ବାଦାମ ଖାଆନ୍ତୁ 

ଜଳଖିଆରେ ଆପଣ ବାଦାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ | ଏହା ଅନେକ ପୁଷ୍ଟିକର ଗୁଣରେ ଭରପୂର | ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଭିଜାଇଥିବା ବାଦାମ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିପାରେ | ବାଦାମରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଭିଟାମିନ୍, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫାଇବର ଏବଂ ଓମେଗା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଥାଏ, ଯାହା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ସେଉ ଏବଂ କମଳା ଖାଆନ୍ତୁ 

ଆପଣ ସକାଳେ ଉଭୟ ସେଉ ଏବଂ କମଳା ଖାଇପାରିବେ | ଏହି ଦୁଇଟି ଫଳକୁ ଜଳଖିଆରେ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ | ଏହା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଦେବା ସହିତ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଜଳଖିଆରେ ସେଉ କିମ୍ବା କମଳା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭଲ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିକ୍ ହାର ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ଅଟେ |

Boiled-Eggsphoyo
photo credit -once upon a chef

ଅଣ୍ଡା ଖାଆନ୍ତୁ 

ପ୍ରତିଦିନ ଜଳଖିଆରେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଅନେକ ରୋଗକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ ଓ ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରଖିଥାଏ, କାରଣ ଅଣ୍ଡାରେ ଅନେକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ । ଅଣ୍ଡାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଥାଏ, ଯାହା ହାଡ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପୁରା ଦିନ ଭିଟାମିନ୍ D ର ମାତ୍ରା ପୂରଣ କରିପାରିବ |

ଦହି ଖାଆନ୍ତୁ 

ଜଳଖିଆରେ ଅଳ୍ପ କିଛି ଦହି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଦହି ଆମ ଅନ୍ତନଳୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଜଳଖିଆରେ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ | ଦହିରେ ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ ଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପେଟକୁ ସଫା ରଖେ ଏବଂ ହଜମ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅଟେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.