ଫେବୃଆରୀ ମାସ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ବିଭାଗ ଜାରି କଲା ଗାଇଡ଼ଲାଇନ, କିଛି କଟକଣା ରହିଲା ଆଉ କିଛି ହେଲା ମୁକ୍ତ

କେନ୍ୟୁଜ୍(ବ୍ୟୁରୋ): ଫେବୃଆରୀ ମାସ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ବିଭାଗ ଜାରି କଲା ଗାଇଡ଼ଲାଇନ। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MHA)ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁଯାୟୀ  ୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ରୁ ଏହି ଗାଇଡ଼ଲାଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ୨୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବଳବତ୍ତର ରହିବ। ଗତ ଚାରିମାସ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଦ୍‌ଷ୍ଟିରେ ରଖି  କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ କଟକଣାକୁ କୋହଳ କରିଛି ଗୃହ ବିଭାଗ।

ନୂଆ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ସାମାଜିକ, କ୍ରୀଡା, ମନୋରଞ୍ଜନ, ଶିକ୍ଷାଗତ, ସାଂସ୍କୃତିକ ଓ ଧାର୍ମିକ ସମାବେଶ ହେଉଥିବା ହଲର କ୍ଷମତାର ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ସବୁ ନିଭୁଜ ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୦୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇପରିବ ବୋଲି ଗୃହ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଗାଇଡ଼ଲାଇନରେ କୁହାଯାଇଛି। ସେହିପରି ଖୋଲ ସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେଲା ତାହାର ଆକାର ଦେଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏସଓପି ଦ୍ବାରା ଅନୁମତି ମିଳିବ।

ଗାଇଡଲାଇନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସିନେମା ହଲ୍ ଏବଂ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟକୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବସିବା କ୍ଷମତା ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆସନ କ୍ଷମତାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗୃହ ଓ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସଂଶୋଧିତ SOP ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ |

କ୍ରୀଡା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସୁଇମିଂ ପୁଲଗୁଡିକ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସୁଇମିଂ ପୁଲକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ MHA ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରି ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସଂଶୋଧିତ SOP ଦିଆଯିବ ।

ବ୍ୟବସାୟ ଟୁ ବିଜିନେସ୍ (B2B) ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହଲ୍ ଗୁଡିକ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହଲକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବାଣିଜ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା MHA ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରି ଏକ ସଂଶୋଧିତ SOP ଦିଆଯିବ।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଯାତ୍ରାକୁ ଅଧିକ  ସକ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ, ସିଭିଲ୍ ଆଭିଏସନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର  ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରେ।

ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍, ବିମାନ ଯାତ୍ରା, ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ୍,ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ହୋଟେଲ ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ସପିଂ ମଲ୍, ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ, ଯୋଗ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍  ପାଇଁ ସମୟେ ସମୟେ SOPର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ। ସେହିପରି ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ୧୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.