ଦୁନିଆର ବିନାଶ କରିବା ପାଇଁ 20 ଦିନ ହେଲା ଅଜ୍ଞାତବାସରେ ଥିଲେ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦଘାଟନ ହୋଇଥିବା ସାର କାରଖାନା ପ୍ରକୃତରେ କଣ ?

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ନିଷ୍ଠୁର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ଉତ୍ତର କୋରିଆର କିମ ଜୋଙ୍ଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ 20 ଦିନ ନିଖୋଜ ହେବା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରମ ଦିବସରେ ଏକ ସାର କାରଖାନାର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଏହି କାରଖାନାଟି ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ସହର ସୁଞ୍ଚିଆନରେ ଅବସ୍ଥିତ । ତେବେ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିବା କାରଖାନାକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବଡ଼ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି କାରଖାନା ନାମକୁ ମାତ୍ର ଏକ ସାର କାରଖାନା । ବାସ୍ତବରେ, ଏହି କାରଖାନାରେ ଦୁନିଆକୁ ବିନାଶ କଲାଭଳି ପଦାର୍ଥ ତିଆରି ହୁଏ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରକୃତରେ ଏହା କି କାରଖାନା ?

bomb

ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦାବି କରିଛି ଯେ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିବା କାରଖାନା ଉର୍ବରକ ତିଆରି କରିଥାଏ । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କାରଖାନା ବିଷୟରେ ଏକ ବଡ଼ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି କାରଖାନା ଫର୍ଟିଲାଇଜର ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ୟୁରାନିୟମ୍ ଏକ୍ସଟ୍ରାକ୍ଟ କାରଖାନା । ଏହି କାରଖାନା ମାଧ୍ୟମରେ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫସଫୋରିକ୍ ​​ଏସିଡ୍ ରୁ ସହଜରେ ୟୁରାନିୟମ୍ ବାହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ଏବଂ ଏହି ୟୁରାନିୟମ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ପରମାଣୁ ବୋମା ତିଆରି କରିବେ । 2011 ମସିହାରେ କ୍ଷମତା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ପରମାଣୁ ବୋମା ପ୍ରତି ଥିବା ତାଙ୍କର ଅଭିଳାଷ ପୂରଣ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

nukesOpener.JPG

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିବା କାରଖାନା ଫସଫୋରିକ୍ ​​ଏସିଡରୁ ୟୁରାନିୟମ୍ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ୟୁରାନିୟମ୍ ବାହାର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଆଣବିକ ବୋମା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ୟୁରାନିୟମ୍ ଆବଶ୍ୟକ । ତେବେ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ଏହା ୟୁରାନିୟମ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କାରଖାନାକୁ ନେଇ ତାଙ୍କର ବହୁତ ଆଶା ରହିଛି ।

factory 1

ଫର୍ଟିଲାଇଜର ସହିତ ୟୁରାନିୟମ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏହି କାରଖାନା କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ପାଇଁ ଦ୍ୱିଗୁଣ ଲାଭଦାୟକ । ଗୋଟିଏ ପଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ସାର ପାଇପାରିବେ, ଅନ୍ୟ ପଟେ ସେ ୟୁରାନିୟମ୍ ସହିତ ବୋମା ତିଆରି କରିପାରିବେ । ଏହି କାରଖାନା ସାର ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବାରୁ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ସହଜରେ ବିଶ୍ଵ ଆଖିରେ ଧୂଳି ପକାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଫସଫୋରିକ୍ ​​ଏସିଡରୁ ୟୁରାନିୟମ୍ ତିଆରି କରିବାର କୌଶଳ ଦୁନିଆରେ ଉପସ୍ଥିତ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପାଖରେ 20 ରୁ 30 ପରମାଣୁ ହତିଆର ରହିଛି ଏବଂ ସେ ଏତେ ୟୁରାନିୟମ୍ ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅତି ସହଜରେ 30 ରୁ 60 ପରମାଣୁ ବୋମା ତିଆରି କରାଯାଇପାରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.