ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଡାଟା ଚୋରି କରୁଛି ଟିକଟକ , iOS 14 କଲା ନୂଆ ଖୁଲାସା

ନିକଟରେ iOS 14 ଅପଡେଟ୍ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାବେଳେ ଆପଲ୍ କହିଛି ଯେ ଏହା ସେହିସବୁ ଆପ୍ସକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ ଯାହା ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଡାଟା ଆକ୍ସେସ କରିଥାଏ । ଏହି ଫିଚର ସାହାଯ୍ୟରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଟିକଟକ୍ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଆଇଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଡାଟା ଉପରେ ନଜର ରଖୁଛି । ଫୋର୍ବସ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଟିକଟକ ବାରମ୍ବାର ୟୁଜର୍ସଙ୍କ କ୍ଲିପବୋର୍ଡ ଆକ୍ସେସ କରୁଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନୋଟ୍ ମଧ୍ୟ ପଢୁଥିଲା।

PunjabKesari

ସିକ୍ୟୁରିଟି ରିସର୍ଚ୍ଚର୍ସ ତାଲାଲ ହଜ ବକ୍ରି ଏବଂ ଟମି ମିସ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକଟକ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ସହିତ ଜାସୁସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜଡିତ ଅଛି । IOS 14 ର ନୂଆ କ୍ଲିପବୋର୍ଡ ୱାର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ଫିଚରରେ ଟିକଟ୍ୟାକ୍ ବାରମ୍ବାର କ୍ଲିପବୋର୍ଡକୁ ଆକ୍ସେସ କରୁଥିବା ଧରାପଡିଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ଏକ ଅପଡେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଠିକ୍ କରିବ ବୋଲି କହିଛି ।

 

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଆପଲର ସର୍ବଭାରତୀୟ କ୍ଲିପବୋର୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଅଛି ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଆଇଫୋନ୍ ଏବଂ ଆଇପ୍ୟାଡରେ ମ୍ୟାକ୍ବୁକ୍ ଡାଟା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ । ଯଦି ଆପଣ ଟିକଟକ୍ତେ କଥା କୁହନ୍ତି ତାହେଲେ ଏହା ୱାର୍କ ପ୍ରୋଫାଇଲରେ କାମ କରୁଥିବା ଫୋନର ଆର୍ଥିକ ସୂଚନା, ପାସୱାର୍ଡ, ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟକୁ ଆକ୍ସେସ କରିଥାଏ ଯାହାର କୌଣସି ଭ୍ୟାଲିଡ଼ ରିଜନ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ ।

ଏହି ଆପ୍ ଜାଣିଶୁଣି ଏହିପରି ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି

लाखों यूजर्स की जासूसी कर रही थी TikTok, iOS 14 के नए फीचर से हुआ खुलासा

ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ, ଆପଲ୍ କହିଛି ଯେ ଏହି ଆପର ଦୁର୍ବଳତା ଟିକଟକ୍ ଦ୍ୱାରା କଦାପି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏହି ଆପ୍ଆ କେବେ କୌଣସି ସଲ୍ୟୁସନ ମଧ୍ୟ ଆଣିବା ନାହିଁ । ତଥାପି ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଅପଡେଟ୍ ଆସିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ କରନ୍ତୁ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ଆଇଓଏସ୍ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମକୁ ଏପରି ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହା ସିକ୍ୟୁରିଟି ରିସ୍କକୁ ଧରିପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ତଥ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିପାରେ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଯଦି ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ଚୋରି ହେଉଥିବ ତେବେ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଚିନ୍ତାର କାରଣ । କାରଣ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କେବଳ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.